English (US) | Polski

Góralsko Brać z Tarnogrodu do Warszawy

Od 25 do 27 października w Tarnogrodzie trwało wielkie święto wiejskiego ruchu teatralnego czyli 36. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Do udziału w Sejmiku typowane były Zespoły Teatralne podczas Sejmików Międzywojewódzkich. Grupa teatralna reprezentująca Podhale na tym najwyższym szczeblu Przeglądów Teatrów Wiejskich był Zespół Regionalny „Góralsko Brać” z Łopusznej, który nominację uzyskał podczas 34. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół z Łopusznej przedstawił spektakl pt. „Syćko sie wraco”, którego autorem scenariusza oraz reżyserem jest Mateusz Buła. Spektakl przedstawiający historie młodego górala, Jaśka, który wraca z emigracji do domu rodzinnego pełny jest zaskakujących zwrotów akcji, wyrazistych postaci oraz dobrego góralskiego humoru.

Rada artystyczna Sejmiku w Tarnogrodzie doceniła spektakl oraz wyraziła wiele pozytywnych uwag odnośnie scenariusza, przygotowania i przedstawienia widowiska oraz kunsztu aktorskiego członków zespołu.

Łącznie w Sejmiku zaprezentowało się 11 grup teatralnych z całej Polski. Zespół z Łopusznej otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu za wybitne dokonania artystyczne oraz został nominowany do udziału w VI Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI w Warszawie. Festiwal, na który zapraszane są najlepsze spektakle teatralne w Polsce odbędzie się 16 i 17 listopada w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

materiały prasowe zespołu

fot. Joanna Ferens/ arch. zespołu

Language preference

English (US) | Polski

Album info

Popular tags

Random image

Language preference

English (US) | Polski