English (US) | Polski

Siostra Łucja Poręba Zasłużoną dla Gminy Nowy Targ

Siostra Łucja Poręba Zasłużoną dla Gminy Nowy Targ
- Wiedzieć, nie wiedziałam, ale czułam, że coś kombinują - podkreślała w niedzielę 3 marca odznaczona tytułem Zasłużony dla Gminy Nowy Targ niepokalanka s. Łucja.
A rzeczywiście akcja była zorganizowana. Najpierw z inicjatywą złożenia do Rady Gminy Nowy Targ wniosku o nadanie s. Łucji tego tytułu wystąpiła sołtys wsi Dursztyn Stanisława Sołtys. Napisania uzasadnienia, na jej prośbę, podjęły się polonistki - nauczycielka Aleksandra Kachniarz i redaktorka strony www.dursztyn-spisz.pl Krystyna Waniczek. W obowiązek zachowania ścisłej tajemnicy aż do końca wciągnięty był też proboszcz o. Józef, którego sytuacja była o tyle trudna, że o powody odprawienia w jej intencji Mszy św. wypytywała go sama s. Łucja. - Odpowiedziałem wtedy, że może jest chora i dlatego rodzice dzieci przedszkolnych i Rada Sołecka zamówili za nią tę Mszę. Musiałem przecież jakoś wybrnąć - żartował.
Od momentu złożenia pisma wychwalającego zasługi siostry, do przyznania jej wnioskowanego tytułu, minęło ok. 1,5 miesiąca. Uzasadnienie, dlaczego godzi się to zrobić, przeczytał 6 lutego podczas IV Sesji Rady Gminy Nowy Targ jej przewodniczący Wiesław Parzygnat. A w niedzielę 3 marca, tuż przed wręczeniem s. Łucji tytułu i medalu jeszcze raz przywołał jego fragmenty:
- Siostra Łucja promuje wśród lokalnej społeczności wysoką kulturę. To za jej sprawą odbywają się tu festyny rodzinne, przedstawienia teatralne, spektakle uliczne, okolicznościowe konkursy i wystawy – wszystkie oczekiwane przez mieszkańców, stają się każdorazowo świętem kulturalnym dla wsi. Zjeżdżają na nie także mieszkańcy okolicznych wiosek...
W otoczeniu swojej własnej rodziny i w otoczeniu współsióstr zakonnych - w tym matki generalnej i siostry ekonomki - przeczuwająca, że coś się święci s. Łucja, przyjęła tuż po Mszy św. z rąk wójta Jana Smarducha oraz przewodniczący Rady Gminy Wiesław Parzygnat nadane jej tytuł i medal. Do gratulacji i podziękowań dołączył się też poseł na Sejm RP Edward Siarka, który - jak nadmienił - na własne oczy widział s. Łucję w akcji i przekonał się, ile potrafi ona zdziałać i ile ma dobrej energii. Gratulacje i kwiaty złożyli też s. Łucji przedstawiciele Rady Sołeckiej wraz z p. Sołtys oraz rodzice posyłający dzieci do przedszkola.
Osobne podziękowania, słowa uznania i gratulacje otrzymały w tym dniu także: s. Marianna Kożuszko - za jej niezwykłe talenta krawieckie i artystyczne wykorzystywane podczas tworzenia wszelkiego rodzaju przedstawień, przełożona dursztyńskiego klasztoru niepokalanek s. Jolanta Śląska - za to, że wspiera i popiera wszystkie tego typu akcje, oraz obecni w kościele rodzice s. Łucji.
- Ale niczego nie udałoby mi się zrealizować, gdyby nie to, że działamy tutaj wszyscy razem: rodzice, dzieci, moje współsiostry, ojcowie franciszkanie, p. sołtys... - podkreślała w swojej przemowie wzruszona s. Łucja. - Wszystkim należą się brawa! - apelowała.
Pieśnią Życzymy, życzymy skierowaną do nowej Zasłużonej dla Gminy Nowy Targ, zakończyła się ta wyjątkowa dla Dursztyna i całej gminy Nowy Targ Msza św.
Relacja: www.dursztyn-spisz.pl

Language preference

English (US) | Polski

Album info

Popular tags

Random image

Language preference

English (US) | Polski