English (US) | Polski

„Ino sie łozynić” na deskach łopuśniańskiego GOKu

W ostatnią niedzielę ferii tj. 25 lutego sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej dosłownie pękała w szwach. Ludzi było tyle, że nie wszystkim udało się wejść do środka. A to wszystko za sprawą sztuki teatralnej pt. „Ino sie łozynić” w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej.
Spektakl powstał na podstawie jednej z gawęd Andrzeja Skupnia-Florka, a autorem scenariusza i reżyserem całego przedsięwzięcia był Mateusz Buła.Spektakl opowiada historię Wojtka, młodego górala który po śmierci rodziców zostaje sam i nie bardzo może zabrać się za szukanie sobie żony. Wreszcie jedna ze starszych kobiet ze wsi namawia go aby się ożenił z jej córką Rózią. Wojtek daje się namówić i niedługo po tym odbywa się najhuczniejsze z hucznych wesele w okolicy.
Młode małżeństwo zaczyna wspólne życie na gazdówce ale z biegiem czasu robi się miedzy nimi coraz chłodniej. Wojtek załamany i bezradny takim obrotem spraw szuka pomocy i rady u księdza proboszcza udając się do spowiedzi. Tam uzyskawszy dosyć „dziwną” poradę postanawia z niej skorzystać co w konsekwencji jeszcze bardziej komplikuje sytuacje w jego małżeństwie. Na szczęście ojciec Rózi za pomocą swojej „kuli” naprawia całą sytuacje.
W spektaklu pojawia się piękny i barwny motyw wesela góralskiego wraz z tradycyjnymi tańcami podhalańskimi oraz śpiewem, a całość jest naszpikowana dużą dawką dobrego góralskiego humoru.Członkami Zespołu „Góralsko Brać” są młodzi górale z 12 wsi podhalańskich oraz Miasta. Instruktorami zespołu są Izabela Zając i Mateusz Buła.Zespół weźmie udział w tegorocznych Posiadach Teatralnych na Orawie czyli Przeglądzie Amatorskich Grup Teatralnych. „Ino sie łozynić” będzie wystawione w niedzielę 11 marca o godz.: 15:00 w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

Language preference

English (US) | Polski

Album info

Popular tags

Random image

Language preference

English (US) | Polski