English (US) | Polski

IV Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki

12 sierpnia w Stadninie Koni *DWORNA* w Rogoźniku odbył się XII Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. profesora Józefa Tischnera. Zawody te odbyły się w ramach „ IV ROGOŹNICKICH DNI SPORTU I ROZRYWKI „.
W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem ujeżdżenia KL.L1 o puchar Stadniny Koni *DWORNA*. Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ. Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary , nagrody oraz pamiątkowe flots-y.
W tym roku puchar od słowackich przyjaciół otrzymał również właściciel koni DWORNA.
Tradycyjnie odbyła się także loteria fantowa. Główna nagroda w postaci konia powędrowała do Pani Anety Baraniak z Szaflar.

Podczas zawodów można było podziwiać wystawę malarstwa Pani Marii Dudek z Gronia i Pana Stanisława Bąka z Hałuszowej,
W trakcie trwania imprezy można było posłuchać rodzinnej muzyki Gąsieniców –Giewont z Kościeliska.

WYNIKI
Konkurs ujeżdżenia kl. L2 nr 1 o Puchar Stadniny Koni *DWORNA*
I miejsce Julia PIERWOŁA na koniu JAMAJKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku
II miejsce Julia ROMANIAK na koniu ANABEL ze Stajni "LIDER" Wróblówka
III miejsce Justyna KRUPA na koniu WILLIE BOY z KJ Czarny Dunajec

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 2 - 50 cm - z trafieniem w normę czasu o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik
I miejsce Martyna DUBNICKA na koniu CHOCOLATE DREAM z KS KONSUL - KOŚCIELISKO
II miejsce Natalia PITOŃ na koniu STRZELEC z KS KONSUL - KOŚCIELISKO
III miejsce Izabela KAŁAFUT na koniu PARYŻANKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 3 - 70 cm - z trafieniem w normę czasu o Puchar Rodziny Tischnerów
I miejsce Alina KRAVCHENKO na koniu REMINGTON z KS BÓR Toporzysko
II miejsce Natalia SOWIŃSKA na koniu SHIRA z SK Łopuszna
III miejsce Anna KOZAK na koniu JAMAJKA z KJ Czarny Dunajec

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 4 - 90 cm - zwykły - art. 238.2.1
o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ
I miejsce Anna BIERNACKA na koniu JAGIELONKA z KJ Facimiech
II miejsce Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL - KOŚCIELISKO
III miejsce Paulina ŚLIWA na koniu LOLEK z KS KONSUL - KOŚCIELISKO

Przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zostały ufundowane nagrody w postaci bonów pieniężnych na zakup sprzętu jeździeckiego. Sponsor narody te wręczył najlepszym zawodnikom, którzy startowali na koniu rasy małopolskiej, a byli to:

w konkursie 50 cm:
- Katarzyna KWAK na koniu BLASK z SK *DWORNA* w Rogoźniku
- Martyna FUDALA na koniu JAWORINA z SK *DWORNA* w Rogoźniku

w konkursie 70 cm:
- Anna KOZAK na koniu JAMAJKA z KJ Czarny Dunajec
- Julia ROMANIAK na koniu ANABEL ze Stajni "LIDER" Wróblówka

w konkursie 90 cm:
- Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL - KOŚCIELISKO
- Zuzanna DAROWSKA na koniu BAJKA ze Stajni BASKIL - Nowy Targ
Dodatkowo przez Stadninę Koni NEPTUNO zostały wręczone nagrody w postaci stanówki dla najlepszych klaczy. Nagrody te otrzymały:
- ANABEL
- JAGIELONKA
- JAWORINA
Podsumowanie:
Do udziału w zawodach zgłosiło się 33 zawodników z 11 klubów jeździeckich tj.: KS Bór Toporzysko, KS *DWORNA* Rogoźnik, Stajnia "LIDER" Wróblówka, Stajnia KONSUL Kościelisko, SK Łopuszna, KJ Facimiech, KJ Czarny Dunajec, Stajnia Baskil - Nowy Targ, JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka, Konie w Tatrach.

Szczegółowe wyniki zawodów na : http://www.stadnina-dworna.pl/zawody/zawody2018/wynikirogoznik2018.pdf


Niedziela 19 sierpnia przywitała wszystkich przepiękną pogodą i słońcem.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.
Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika , Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów : miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
W tym roku starostami Dożynek byli Małgorzata Panek i Piotr Kwak z Rogoźnika oraz Barbara Chlebek i Stanisław Staszel ze Starego Bystrego.
Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przewiezione dorożkami na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.
Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.
W swoim przemówieniu sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej mszy. Podziękował Kapeli góralskiej „Jawor „ za uroczystą oprawę mszy św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym , fiakrom , harcerzom , zuchom podziękował za obecność.
W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział :

„ …. Dziękuje za te dwa piękne , misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce. Podziękowanie to kieruję do mieszkańców Rogoźnika od nr. 61 do nr.120 którzy ten wieniec w tym roku wykonali . W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować nieobecnej tu Danusi Hajnos która była pomysłodawcą i osobom koordynującą wykonanie tego wieńca dożynkowego i niemało swojego wolnego czasu poświęciła , aby wyglądał on tak pięknie.
Serdecznie dziękuję również mieszkańcom Starego Bystrego za wykonanie wieńca dożynkowego i za to żeście tu z nami dzisiaj som !

Jak Państwo widzicie tegoroczne wieńce nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 100 lat temu po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Dziękujmy dzisiaj Bogu za to i radujmy się tym wydarzeniem .!
Patrząc z radością na dzisiejszy dożynkowy korowód, dziękuję też za kultywowanie tej góralskiej tradycji. Co roku powtarzam , że jestem dumny , że w naszej miejscowości , że w naszej parafii ta piękna dożynkowa tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana . Niech ta tradycja trwa jak najdłużej !!
Podziękujmy również dzisiaj za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność.„

W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości a mianowicie : wójta gminy Nowy Targ Pana Jana Smarducha , vicestaroste nowotarskiego Pana Władysława Tylkę , Ks. Andrzeja Bukalskiego - proboszcza Parafii Rogoźnik , Pana Stanisława Barnasia Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego , Sołtysa Rogoźnika / gmina Bobrowniki / Pana Andrzeja Szymanka wraz z Radą Sołecką i osobami towarzyszącymi , sołtysa Ludźmierz Pana Jacka Panka , sołtysa Krauszowa Pana Stanisława Kalate , sołtysa Starego Bystrego Pana Andrzeja Ligasa , Panią Monike Pacyge – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Panią Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem , mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.
Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował Im za wykonanie przepięknego wieńca dożynkowego.
Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 61 do 120.
Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.
Podziękował wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.
Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie , życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika. W tym roku takie podziękowanie otrzymał Klub Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago. Podziękowanie odebrała w imieniu Klubu Sylwia Kozielec ubiegłoroczna królowa Związku Podhalan Ameryki Północnej.
Dziękując Klubowi Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago sołtys Zubek powiedział :
„….W dniu dzisiejszym chciałem publicznie podziękować Klubowi Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre za to wszystko co robią dla nas , dla społeczności Rogoźnika , dla naszej Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera , dla naszych strażaków i na koniec dla całej naszej Parafii Rogoźnik.
Dziękuję Im za liczną pomoc finansową , za prężną działalność i za utrzymywanie łączności z rodzinnym Rogoźnikiem. „.

Na scenę został następnie poproszony sołtys Rogoźnika w gminie Bobrowniki Pan Andrzej Szymanek do którego to sołtys Zubek powiedział :
„Moi kochani bardzo się cieszę , że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem.
Dziękuję , że ta nasza współpraca tak pięknie się rozwija. 9 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć u Was w Zagłębiu Dąbrowskim na otwarciu przepięknego amfiteatru. Dziękuję Wam jeszcze raz za gorące przyjęcie i serdeczną gościnę.
Dzisiaj to wy przyjechaliście do nas . Życzę wam miłego i radosnego pobytu u nas , w naszym Rogoźniku.! ”

Następnie obydwaj sołtysi wymienili się ze sobą drobnymi upominkami a Koło Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku zostało dodatkowo obdarowane pięknym drzewem akacją.

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się na obiad oraz poczęstunek.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: kapela góralska „ HAJDUK” ze Szczyrku , zespół „GIGANCI „ z Zakopanego , zespół „ AHAJU FUSION BOLIWIA „ z Boliwi , oraz
zespół „FIŚ BAND”.

Punktualnie o godz.12.45 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik / Stare Bystre i „Podgórki” Krauszów . Po zaciętym meczu zwyciężył zespól z Krauszowa 1-0.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet.
Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.
Na zakończenie była zabawa z udziałem zespołu „FIŚ BAND ”oraz DJ Stacha. Młodzież bawiła się do późnych godzin nocnych.
Przygotowano również wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodami głównymi była koza oraz tucznik ( czyli świnia) . Tego roku koza powędrowała do Pawła Kwaka z Rogoźnika a świnia do Zbigniewa Łapki ze Starego Bystrego.

Podczas uroczystości IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki Pan Stanisław Barnaś radny Sejmiku Województwa Małopolskiego w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Jacka Krupy wręczył sołtysowi Rogoźnika Kazimierzowi Zubek srebrną odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
W uzasadnieniu odznaczenia czytamy:

„Kazimierz Zubek w swojej karierze samorządowca , społecznika pełni funkcje mające bezpośrednie przełożenie na obywatela. W tym czasie udało mu się doprowadzić między innymi do powstania bardzo ważnych inwestycji dla swojej miejscowości i regionu , oto ważniejsze z nich : wybudowanie chodnika przy drodze wojewódzkiej nr. 957 , stadion sportowy , most na rzece Rogoźnik , sala gimnastyczna przy szkole podstawowej , zmodernizowanie drogi gminnej przez całą wieś Rogoźnik. Mocno wspiera działania Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Chatka „. Jest organizatorem imprez sportowo – widowiskowych na terenie gminy , Dożynek Gminnych i innych imprez kulturalnych. Działa aktywnie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku . Jego wielkie zaangażowanie się na rzecz sportu , kultury , tradycji i otwarcie na potrzeby innych dały się poznać w trakcie kontaktów ze społeczeństwem. Zaangażowanie Pana Kazimierza Zubek w działalność społeczno – kulturalno – sportową , zasługuje na wielkie słowa uznania. Jego postawa jest godna naśladowania przez innych.
Pan Kazimierz Zubek jest osobą skromną i uczciwą , w społeczeństwie cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem. W swojej działalności zawodowej i społecznej nie zapomniał o najważniejszym tzn. bycia człowiekiem dla innych. Jest autorytetem godnym naśladowania „.

Przypomnijmy, Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski to wyróżnienie, które przyznawane jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu. Symbolika odznaki jest ściśle związana z regionem, a inspirację dla niej stanowi krzyż na Wielkim Giewoncie, który jest najbardziej rozpoznawalną górą regionu i kraju.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również nowotarska Policja oraz Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna. W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem policyjnym czy strażackim, wsiąść do radiowozu czy samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci choć na chwilę mogli się poczuć policjantami czy strażakami.
Policjanci i strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Organizatorami IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni "Dworna".

Patronat honorowy:
Wojciech KOZAK - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
Krzysztof FABER - Starosta nowotarski,
Jan SMARDUCH - Wójt Gminy Nowy Targ

Patronat medialny:
Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24, Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE REGION, TV Podhale, Góral Info, Radio ALEX, sportowepodhale.pl oraz Marzena Worwa - Photografy.

Sponsorzy IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki :
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Gmina Nowy Targ, Powiat nowotarski, Sołtys i Rada Sołecka Wsi Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik, Stadnina Koni *Dworna* Rogoźnik, Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy Rogoźnik, Firma Produkcyjno-Handlowa „ANTARES” - Rogoźnik, Firma „BIELA” - Anna i Stanisław Biela Stare Bystre, Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT „ Halina i Adam Kwak Rogoźnik, Firma Instalacyjna KNAP - Rogoźnik, Grażyna i Stanisław Bryjak - Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik, Jan Ścisłowicz - Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy Ludźmierz, Zofia i Władysław Słodyczka - Restauracja – Pizzeria ” KŁABUK ” - Rogoźnik, Pan Marian Tischner z rodziną, Danuta i Adam Hajnos - Rogoźnik, OSP Rogoźnik, Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik, ZHP Rogoźnik, Stanisław Barnaś - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krystyna i Jan Ciągwa Piekarnia Stare Bystre, Firma "BORO" grawerowane laserowo upominki - Nowy Targ, Zakład Fotograficzny „DRI Foto” - Piotr Duraj - Czarny Dunajec, POSTECH - Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka, Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik, Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie, Ilona Majewska - Nowy Targ Firma Remontowo – Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka – Koniówka, Klaudia i Jan Plichta z Lanckorony, „KRAFIT” Drukarnia Wielkoformatowa - Stare Bystre, Barbara i Grzegorz Pierwoła N. Targ, Stanisław Buła Gospodarstwo Jeździeckie - Łopuszna, Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane, Renata i Stanisław Łaś Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz , F.P.U ” MARCO ””Marek Sproch Rogoźnik, Sklep Jeździecki "WHITE HORSE" - Nowy Targ, Sklep "GALOP" Ustrzyki Dolne, Krystyna i Stanisław Staszel, Firma Remontowo - Budowlana Transport Roboty Ziemne Stanisław Halcarz - Rogoźnik, Transport roboty ziemne Stanisław Halcarz - Rogoźnik , Prace ziemne, transport, wywóz ścieków Bogusław Kwak - Rogoźnik Państwo Gąsieniców - Giewont z Kościeliska ,Firma Handlowo – Usługowa „ZARYCKI „ Stare Bystre, Magdalena Wesołowska, Auto Centrum FUDALA Czarny Dunajec , Klub Sportowy KONSUL Kościelisko , Związek Podhalan oddział Stare Bystre.
Impreza współfinansowana ze środków otrzymanych z Powiatu Nowotarskiego i Urzędu Gminy Nowy Targ.

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek - właściciel Stadniny Koni "Dworna" bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

Kazimierz Zubek
Sołtys Rogoźnika

Language preference

English (US) | Polski

Album info

Popular tags

Random image

Language preference

English (US) | Polski